Moto Kurye İle İlgili En Çok Sorulanlar

By | 6 Temmuz 2016

Ekspress Kurye olarak verdiğimiz en önemli hizmetlerin başında, adımızdan da anlaşılabileceği gibi ekspres, acil ya da hızlı kurye hizmetleri olarak anılan hizmet gelmektedir. Yani motosikletli kurye arkadaşlarımız tarafından sağlanan hizmetimiz ilk akla gelen hizmet olacaktır. Durum böyle olunca, moto kurye olarak isimlendirilen bu seçenek hakkında bililer vermek ve konu hakkında en çok sorulan soruları cevaplamak doğru olabilir. Bu nedenle aşağıda sıraladığımız soruları incelemenizi ve karşılarında yer alan cevapları gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bunu yaptığınızda, moto kurye hizmetimizin sağladığı avantajlar konusunda daha iyi şekilde bilgi edinebilirsiniz.

  1. Genel olarak kurye hizmetinin sağladığı avantajlar nelerdir?

Kurye hizmetlerinden faydalanan kişiler, profesyonel bir şirket ve çalışanları tarafından sağlanan geniş çaptaki dağıtım ağından faydalanmaya başlamış olurlar. Bu hizmetin sağladığı en önemli avantaj ise, gönderilerin en güvenli, en hızlı ve en ekonomik şekilde gideceği yere ulaşmasının sağlanmasıdır.

  1. Moto Kurye nedir?

Ekspress kurye olarak da adlandırdığımız moto kurye, gönderilerin yerine teslim edilmesi işinin motosiklet kullanan kuryeler tarafından yapılmasıdır. Özellikle İstanbul gibi şehirlerdeki trafik sorunları düşünüldüğünde, motosikletli kuryeler tarafından yapılan teslimatlar çok daha kısa süre içinde gerçekleşmektedir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu günlerde arabalarla ya da diğer araçlarla 1-2 saat içinde alınabilecek mesafe sadece birkaç kilometre olabilir. Oysa trafikten minimum şekilde etkilenen ve sadece bir noktadan diğer bir noktaya gönderi taşıyan motorlu kuryeler, aynı süre içinde teslimatı yapmış olacaklardır.

  1. Moto Kurye Tarafından Taşınan Gönderiler Nelerdir?

Moto kurye hizmeti ile motosiklet tarafından taşınabilecek olan tüm gönderiler teslim edilebilir. Ama örneğin 37 ekran bir TV’yi motosikletle taşımak mümkün olabilse de tercih edilen bir yöntem olmayacaktır. Çünkü her durumda gönderinin güvenliğini sağlamak önceliğimizdir. Motosikletle taşınması talep edilen bu ve benzeri gönderilerin güvenliğini garanti etmek mümkün olmadığı için, genellikle evraklar, dosyalar ya da benzeri gönderiler motosikletli kurye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ayrıca maliyet açısından bakıldığında da bu tip gönderileri moto kurye hizmetinden yararlanarak taşıtmanız uygun olmayacaktır.

  1. Moto Kurye ve Diğer Kuryeler Tarafından Taşınan gönderiler Risk Taşır Mı?

Bu sorunun cevabı kısaca ‘hayır’ şeklinde olabilir. Çünkü gönderi kurye tarafından teslim alındıktan sonra doğabilecek tüm riskler kurye şirketine aittir. Dolayısıyla gönderi sahiplerinin göze aldığı herhangi bir maddi risk mevcut değildir.

  1. Moto Kurye Hizmetinin Ücreti Neden Diğer Hizmetlere Göre Daha Yüksek?

Bunun sebebi hizmetin maliyetinin daha yüksek olmasıdır. Örneğin araçlı bir kurye ile motosikletli kuryeyi kıyaslarsak, araçların maliyetinin, kuryenin işçilik maliyetinin ve benzin masrafları gibi işletme masraflarının yaklaşık aynı seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Ama Ekspress Kurye için çalışan bir motorlu kurye günde en fazla 3-4 teslimat yaparken, ticari vanlarla teslimat yapan arabalı bir kurye 30-40 hatta 50-100 tane gönderi teslim edebilir. Dolayısıyla işin maliyeti hemen hemen aynı iken, yapılan iş farklıdır. Moto kurye tarafından elde edilen kazancın uygun olmasını sağlamak ise hizmetin ücretinin artması ile sağlanabilmektedir. Ama Yenibosna-Kadıköy arasında moto kurye tarafından yapılan bir teslimatın ücretinin 40-45 TL ve kuryelik hizmetinin toplam aylık maliyetinin toplam 6-7 bin TL (2500 TL maaş+ssk+motor bakımları +yemek+benzin)   olduğu düşünüldüğünde, günde 3-4 teslimat yapan bir kuryenin ancak maliyetini karşılayabildiği söylenebilir. Kaldı ki alternatif yöntemlerle yapılacak teslimatların maliyeti ve zaman kaybı hesaba katıldığında da, hizmetin çok uygun bir ücret karşılığında verildiği söylenebilir. Yani hızlı kurye, moto kurye, acil kurye olarak bilinen hizmetlerin sağladığı zaman tasarrufunun yanı sıra ekonomik hizmetler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın